7 powodów dla których warto zapisać się na warsztaty umiejętności wychowawczych

children-817365_1280

 

1. Nabierzesz pewności siebie w kontaktach z dzieckiem.

Wiele razy zdarza nam się, że nie wiemy jak zareagować na trudne zachowania dziecka, wymierzyć karę, postawić granicę, udać, że nic się nie stało. Takie trudne sytuacje i nasze nieadekwatne reakcje powodują, że jesteśmy niezadowoleni ze swoich działań i tracimy pewność siebie w kwestii postępowania z dzieckiem. Może to prowadzić do nadmiernej uległości lub nadmiernej surowości – obie te postawy nie sprzyjają tworzeniu dobrej relacji z dzieckiem ani właściwemu rozwojowi dziecka. Podczas warsztatu umiejętności poznasz sprawdzone sposoby na reagowanie w trudnych sytuacjach.

2. Odkryjesz, że trudne emocje które przeżywa dziecko są integralną częścią jego istnienia.

Będziesz potrafił/a je zrozumieć i zaakceptować a tym samym nie będziesz ich unikał/a, albo udawał/a że ich nie ma. Jednocześnie będziesz pomagał/a dziecku radzić sobie z nimi, dzięki temu dziecko nabierze umiejętności społecznych gwarantujących dobre funkcjonowanie we współczesnym świecie.

3. Umiejętności nabyte podczas warsztatu wychowawczego możesz przełożyć na kontakty z dorosłymi.

Zagadnienia poruszane na warsztacie dotyczą uniwersalnych zasad naszego funkcjonowania w społeczeństwie, dlatego gdy nabędziesz umiejętności rozwiązywania problemów i konfliktów z dzieckiem z łatwością przeniesiesz te umiejętności na inny grunt. Konflikty w pracy, kłótnia z teściową, załatwienie ważnej sprawy w urzędzie – dzięki umiejętnościom zdobytym na warsztacie takie zdarzenia staną się dla Ciebie łatwiejsze do rozwiązania.

4. Zwiększy się Twoja asertywność.

Często asertywność jest rozumiana jako bezczelne sięganie po to czego chcemy, łączymy ją również z manipulacją – nic bardziej mylnego. Asertywność to (w wielkim skrócie) znajomość swoich potrzeb oraz rozumienie i uwzględnianie potrzeb innych osób. Gdy stajemy się asertywnymi osobami, zwiększa się nasze poczucie bezpieczeństwa, mamy zaufanie do siebie i do innych ludzi. Potrafimy na wiele spraw patrzeć zdroworozsądkowo.

5. Ukierunkujesz swoje działania wychowawcze na wychowanie zdrowego, szczęśliwego i rozsądnego człowieka.

Często w natłoku zajęć zapominamy, że każda nasza mała, krótka reakcja pozostawia ślad w wartościach i przekonaniach dziecka. Czasem gdy się spieszymy reagujemy na potrzeby dziecka w sposób nieadekwatny licząc na to, ze uda nam się to naprawić w przyszłości lub że dziecko będzie miało inne reakcje niż my. Podczas warsztatu doświadczysz jak ważne są nasze codzienne reakcje, zaczniesz się im przyglądać i analizować pod kątem roli wychowawczej.

6. Twoje reakcje będą bardziej racjonalne.

Nauczysz się rozpoznawać kiedy Twoja reakcja jest wynikiem poczucia winy lub krzywdy i jest nieadekwatna i niewychowawcza. Odkryjesz nowe sposoby reagowania, nauczysz się je dopasowywać do konkretnych sytuacji i zgodnie z Twoimi wartościami.

7. Poczujesz dużo więcej satysfakcji z relacji z dziećmi oraz z bliskimi osobami.

Samo pójście na warsztat daje możliwość odkurzenia kwestii rodzinnych, przyjrzenia się im, docenienia ich. A nabycie nowych umiejętności i wypróbowywanie ich w działaniu daje dużo radości i satysfakcji.

Post Navigation