Pięć zasad, jak stać się pozytywnym autorytetem dla dziecka

twins2-757404_1280

Zastanawiasz się czasem jak to jest, że są osoby, które świetnie dogadują się z dzieckiem, a są takie, które nie mają pojęcia jak z dzieckiem rozmawiać. Co wiedzą te pierwsze osoby? Jakie umiejętności posiadają?

Oto pięć podstawowych zasad, które sprawią, że będziesz dla dziecka ważną osobą. I dzięki którym będziesz mogła/mógł być z dzieckiem w dobrej relacji.

1. Pamiętaj, że w tej relacji to Ty jesteś dorosła/y

Kiedy dziecko przeżywa trudne emocje, Twoim zadaniem jest unieść ich ciężar, nie zatapiaj się w nie, nie odczuwaj tego samego co dziecko. Zrozum co dziecko czuje, nazwij te uczucia i pokaż jak może sobie z nimi poradzić. Przykład: Dziecko jest bardzo niezadowolone, że musi iść do przedszkola. Złości się, krzyczy i mówi, że nie pójdzie. Właściwe postępowanie to takie kiedy nazwiesz uczucia dziecka, powiesz „Widzę, że jesteś bardzo niezadowolona/y że dziś też idziesz do przedszkola. Czasem rano miewamy takie złe nastroje. Zastanawiam się co możemy zrobić abyś poczuł/a się lepiej. Może pobawmy się/poprzytulajmy się jeszcze przez 5 minut i potem zaczniemy się szykować”. Ważne jest aby w takich sytuacjach oddzielić emocje dziecka od swoich, reagować racjonalnie i poprzez to pokazywać dziecku, że wyjście do przedszkola według nas nie jest tragedią, dziecko nauczy się Tobie ufać i będzie wiedziało, że ma w Tobie oparcie.

2. O pewnych sprawach to Ty decydujesz

Jest wiele spraw w waszym życiu rodzinnym, o których możesz pozwolić decydować dziecku. Czym się teraz bawimy, czy w weekend pójdziemy do muzeum czy do sali zabaw, czy na śniadanie chce zjeść owsiankę czy kanapki. Są jednak pewne zagadnienia, o których decydujesz Ty. Dziecko nie ma jeszcze umiejętności podjęcia racjonalnej decyzji w tej sprawie. Takim tematem jest np. godzina pójścia spać. W życiu każdej rodziny z dzieckiem zdarzają się momenty kiedy dziecko buntuje się przeciwko spaniu, kiedy podążamy za tym, doprowadzamy do przestymulowania się dziecka, co na ogół kończy się wielkim płaczem dziecka lub ogromną złością dziecka, gdyż dziecko ma wtedy potrzebę odreagowania swoich napięć związanych z nadmierną stymulacją. Rodzic powinien bacznie obserwować stany dziecka, zauważać zmiany sugerujące przemęczenie i w takich sytuacjach nie wchodzić w godzinne dyskusje o tym, że czas spać, tylko wprowadzić pewne rytuały, które będą dziecku sygnalizować, że jest już czas spania.

3. Pomyśl o sobie jako o mentorze dziecka

Nastawienie, ze jesteś osobą bardziej doświadczoną, która może dziecko wiele nauczyć, również spowoduje, że staniesz się pozytywnym autorytetem dla dziecka. Dzieci lubią ludzi, którzy pomagają im nabyć nową wiedzę i nowe umiejętności. Bądź uważna/y na pytania dziecka, one sugerują czym dziecko się obecnie interesuje, jeśli zamiast zbywać dziecko, będziesz odpowiadać na pytania, zapunktujesz 🙂

4. Miej dużo dystansu do siebie i ogromne pokłady dobrego nastroju

Dzieci w jednej chwili mówią, że Cię bardzo lubią a za sekundę stwierdzają, że jednak nie. Mają do tego prawo, nie są jeszcze stabilne emocjonalnie, czasem wystarczy, że się skrzywisz i już stwierdzają, że nie lubią. Nie przejmuj się tymi wahaniami. Miej dystans do siebie, a tym samym do słów dziecka. Bądź pewna/y siebie i wiedz, ze jesteś ciekawym i dobrym człowiekiem niezależnie od słów dziecka. Humor również jest bardzo pomocny w takich sytuacjach, obracanie w żart sytuacji (oczywiście z wyczuciem i wtedy kiedy sytuacja nie jest aż tak poważna), kiedy dziecko jest napięte lub zezłoszczone pomaga mu poradzić sobie z daną sytuacją i po raz kolejny wie, że może na Ciebie liczyć, że zamiast zanurzać się w jego zły nastrój, pomożesz mu z niego wyjść.

5. Bądź kreatywna/y

Dzieci lubią gdy robimy z nimi coś ambitnego, ciekawego, gdy się przy nas uczą i rozwijają. Miej pomysły na zabawę (oczywiście, ważne jest abyś potrafił/a podążać również za pomysłami dziecka), miej kreatywne pomysły na rozwiązanie trudnych spraw. Sprawiaj, ze dziecko nabierze pewności, że każdą trudną sytuację można rozwiązać, pokazuj przy tym dziecku swoje procesy myślowe i sposoby na dochodzenie do rozwiązania. Ani się spostrzeżesz a dziecko zacznie samodzielnie proponować rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation